XIV Diecezjalny Konkurs Piosenki Maryjnej rozstrzygnięty!

XIV edycja Diecezjalnego Konkursu Piosenki Maryjnej ,,Pieśnią sławimy Maryję” dobiegła końca. Wręczenie nagród i koncert finałowy odbył się 05 czerwca 2018r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach. Do artystycznej rywalizacji w tej edycji konkursu przystąpiły 64 podmioty wykonawcze w różnych kategoriach wiekowych. Dzieci, młodzież i dorośli swym śpiewem sławili Maryję i wielbili Boga.

Organizatorami konkursu byli: Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu – ks. dr Michał Borda, Diecezjalny Doradca Metodyczny Religii – p. Justyna Pitas, Dyrektor Gimnazjum nr 2 w Czeladzi – p. Mariola Kozieł, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach – p. Anna Augustyńska – Czerwińska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Wojkowicach – p. Grażyna Trzcionka, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Wojkowicach – p. Beata Balińska, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach – p. Barbara Pawlak, Kierownik Kopalni Kultury w Czeladzi – p. Łukasz Kożuch.

Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Skucha, p. Mirosława Kolwas – Soczyńska – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu, p. Arkadiusz Watoła – Starosta Będziński, p. Tomasz Szczerba – Burmistrz Miasta Wojkowice, p. Zbigniew Szaleniec – Burmistrz Miasta Czeladź.

Młodych wykonawców 21 i 22 maja 2018r oceniała komisja w składzie: przewodniczący p. Andrzej Sarapata – muzyk, kompozytor oraz członkowie: p. Janina Lazur – Diecezjalny Doradca Metodyczny Religii, ks. Tomasz Zmarzły – dyrektor Archiwum Diecezjalnego, redaktor naczelny sosnowieckiej edycji tygodnika „Niedziela”, p. Krzysztof Kudajczyk – muzyk oraz p. Łukasz Kożuch – Kierownik Kopalni Kultury w Czeladzi, członek zespołu „Feel”. Komisja nagrodziła 10 podmiotów wykonawczych oraz przyznała 7 wyróżnień.

W kategorii „DZIECI” I miejsce zdobyła Wiktoria Siudyka z Zespołu Szkolno Przedszkolnego nr 7 w Dąbrowie Górniczej, II miejsce otrzymała Julia Mika z Ogniska Pracy Pozaszkolnej  nr 1 w Sosnowcu, III miejsce wyśpiewały ex quo: Emilia Komendarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 42 w Sosnowcu oraz Zuzanna Wasik reprezentująca Towarzystwo Muzyczne Dominanta w Będzinie,. Wyróżnienia w tej kategorii zdobyły: Patrycja Małota z Zendka, Patrycja Sinicka z Sosnowca i Ada Ferdyn z Rogoźnika.

W kategorii „MŁODZIEŻ”  zwyciężyła Katarzyna Posikata z Ogniska Pracy Pozaszkolnej  nr 1 w Sosnowcu, II miejsce zdobyła Wiktoria Trefon ze Szkoły Podstawowej w Siemoni a III miejsce otrzymała Aleksandra Karcz reprezentująca Szkołę Podstawową nr 1 w  Sułoszowej . Wyróżnienie otrzymała Zuzanna Ferdyn z Rogoźnika.

W kategorii „DOROŚLI” zwyciężyła Wiktoria Kieca z parafii w Strzegowej, III miejsce zajęła Weronika Harasimiuk  z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach, wyróżnienia otrzymały Julia Knot z II Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie oraz Milena Wiśniewska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach.

W kategorii „ZESPOŁY CHÓRY I SCHOLKI” II miejsce otrzymał Zespół dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 w  Sułoszowej, a wyróżnienie otrzymał Wojkowicki Zespół Bluesowy.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować sponsorom, bez których nie byłoby cennych i wspaniałych nagród.

Nagrody  w konkursie oprócz organizatorów sponsorowali: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup dr Piotr Skucha, p. Arkadiusz Watoła – Starosta Będziński, p. Tomasz Szczerba –Burmistrz Miasta Wojkowice, p. Zbigniew Szaleniec – Burmistrz Miasta Czeladź, Rada Miasta Wojkowice, Radni Prawa i Sprawiedliwości Powiatu Będzińskiego, Stowarzyszenie „Towarzystwo Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego” w Wojkowicach, ks. kan. Jarosław Wolski, ks. prałat Ryszard Adrjanek, ks. Krzysztof Majcherczyk, ks. dziekan Janusz Grela, Państwo Zwierzchowscy – Piekarnia i Cukiernia „Ziarenko”.

Swą obecnością finałową galę zaszczycili znamienici goście: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Skucha, p. Tomasz Szczerba – Burmistrz Miasta Wojkowice, p. Włodzimierz Trzcionka – Członek Zarządu Powiatu Będzińskiego, Ks. dr Michał Borda – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu p. Dorota Kowalik – Radna Powiatu Będzińskiego, Przewodnicząca Komisji Oświaty i Rozwoju Społecznego, p. Zofia Gajdzik – Radna Powiatu Będzińskiego, p. Lidia Musiał – Radna Miasta Wojkowice, Przewodnicząca Komisji Edukacji, Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa, Agnieszka Salasa – Orpych z Referatu Edukacji w Czeladzi,  ks. prałat Ryszard Adrjanek – Proboszcz parafii pw. św. Antoniego w Wojkowicach, ks. prałat Piotr Noga, p. Janina Lazur – Diecezjalny Doradca Metodyczny Religii, p. Anna Augustyńska – Czerwińska – Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach, p. Mariola Kozieł – Dyrektor Gimnazjum nr 2 w Czeladzi, p. Barbara Pawlak – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach.

Piątka tegorocznych laureatów 26 maja zaprezentowała się także na koncercie na Rynku w Czeladzi w ramach Festiwalu „Ave Maria”.

Cieszymy się, że mogliśmy gościć tak wspaniale śpiewających artystów z całej naszej diecezji sosnowieckiej a także spoza jej granic. Zwycięzcom gratulujemy! Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu już dziś zapraszamy.

Justyna Pitas