Wieczorek teatralno-muzyczny “Drogi do wolności”

123 lata… Na tak długo Polska została wymazana z map Europy. 23 listopada 2018 roku na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach młodzież z 3 różnych szkół wystąpiła w niezwykłym wieczorku teatralno-muzycznym pt.: „Drogi do Wolności” według scenariusza i w reżyserii Pani Iwony Olszówki. Uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach, ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wojkowicach oraz z Zespołu Szkół nr 3 w Będzinie opowiedzieli o drogach jakie przebyła nasza Ojczyzna, aby wywalczyć upragnioną wolność.

Już przed godziną 17.00 sala widowiskowa zapełniła się. Wieczorek rozpoczął się od rozstrzygnięcia konkursu plastycznego. Kiedy wszystkie nagrody zostały rozdane, a zwycięzcy nagrodzeni brawami, zgasły światła  i rozpoczęło się przedstawienie…

Widzowie wysłuchali starannie dobranych wierszy i piosenek w wyjątkowej aktorskiej i muzycznej interpretacji, które ułożyły się w opowieść przedstawiającą czasy od pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku, aż po czasy współczesne sięgające roku 1989. Kostiumy z różnych epok, światło, dźwięki oraz muzyka na pianinie grana na żywo dopełniały całości spektaklu. Gromkie brawa i długie owacje na stojąco były pięknym podziękowaniem dla autorów tego spektaklu.

Drugą część wieczorku wypełnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu Tomasz Kuś i Przyjaciele. Mocne rockowe brzmienie zachęciło do wspólnego śpiewania. Na scenie zabrzmiały dźwięki takich utworów jak: „Dla Ciebie Polsko”, „Szara Piechota”, „Alleluja”, „Kto Ty jesteś?”, „Epitafium dla Majora Ognia”, „Ulice grudnia”, „Janek Wiśniewski” i inne. Publiczność śpiewała razem z zespołem. Nie zabrakło także biało-czerwonych flag powiewających ze sceny w trakcie koncertu.

Dziękujemy wszystkim, którzy to popołudnie i wieczór postanowili spędzić z nami w MOKu w Wojkowicach. Zapraszamy na nasze kolejne projekty!

Iwona Olszówka