Warsztaty z Makramy w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach

Jak zrobić kwietnik za pomocą sznurków? Czy jest to skomplikowane zadanie? O tym mogli się przekonać uczestnicy kolejnego spotkania z makramą w wojkowickim MOK-u. Na warsztatach, które odbyły się w w sobotę 20 stycznia, poznali tajniki pracy z metodą wyplatania sznurków, czyli z coraz bardziej popularną w naszym kraju makramą, a tematem tych zajęć były kwietniki. Technika ta jest nie tylko praktycznym sposobem na naturalne i ekologiczne ozdoby, ale również sprzyja relaksacji, odpoczynkowi i oderwaniu od codzienności. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzieli się jak prawidłowo zaplatać sznurki i w jakim sposób uformować je w pożądany kształt.

Zajęcia z wyplatania makramowych kwietników poprowadziła Dagmara Hołubowicz. Podczas krótkiego wstępu zapoznała uczestników z tą techniką i jej zastosowaniem w praktyce. Makrama jest bowiem naturalną i przyjemną metodą rękodzielniczą, polegającą na używaniu odpowiednich splotów do stworzenia praktycznej i pięknej ozdoby. Takim właśnie przedmiotem niewątpliwe jest kwietnik, który będąc jednocześnie praktyczną i dekoracyjną ozdobą, doskonale sprawdza się w naszych domach. Po teoretycznym wstępie, nastąpił moment na zaprezentowanie i przećwiczenie podstawowych splotów, a potem już każdy samodzielnie przystąpił do wykonania swojej makramy. Warsztaty odbyły się w kameralnym gronie i miłej atmosferze, która sprzyjała pracy w skupieniu. Uczestnicy wynieśli ze spotkania wiedzę, którą będą mogli wykorzystać przy kolejnych próbach zaplatania kwietników i tworzenia własnych ozdób ze sznurków.