Warsztaty z linorytu w ramach projektu „Detektyw-artysta w akcji”

Ostanie warsztaty w ramach „Detektywa-artysty w akcji” już za nami! Było wesoło i twórczo, a stworzenie pierwszej grafiki okazało się prawdziwym wyzwaniem. Uczestnicy pomysłów na prace szukali oczywiście w wojkowickim krajobrazie i to właśnie nasze miasto stało się głównym tematem prac uczniów biorących udział w projekcie. Efekty już wkrótce zostaną zaprezentowane w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach.

Linoryt jest bardzo przyjemną techniką graficzną należącą do druku wypukłego. Przygotowanie grafiki w tej technice polega na żłobieniu dłutkiem w matrycy, którą najczęściej jest fragment linoleum, a następnie nałożenie farby na gotową pracę i odbicie na papierze. Technika ta nie wymaga specjalistycznego sprzętu, dlatego ciekawą pracę można stworzyć nawet w warunkach domowych. Specjalnie dla potrzeb projektu, MOK zamienił się w małą pracownię linorytów, gdzie pod okiem pani Małgorzaty Wiatrowskiej młodzież tworzyła swoje pierwsze linoryty. Praca z dłutkiem nie była wcale tak prosta, a momentami nawet sprawiała nieco problemów, jednak ostatecznie każdy zdołał przygotować odpowiednio matrycę, a grafikę odbić na papierze. Dla młodzieży uczestniczącej w projekcie było to z pewnością nowe i ciekawe doświadczenie, które w przyszłości może zaowocować nowymi zainteresowaniami.

Już za niedługo pojawią się informacje o podsumowaniu projektu i wystawie, która będzie mu towarzyszyć.

Przypominamy również, że projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Wojkowicach dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016 – 2018”.