Świętowaliśmy 50 lat Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Jaworznik”

W sobotę 24 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach obchodziliśmy uroczyście wyjątkowy, bo aż 50-ty, Jubileusz działalności RZF „Jaworznik”. Przez te wszystkie lata wydarzyło się tak dużo, narosło wiele historii, które do dziś wspominamy, że obchody jubileuszowe stały się ważną okazją do wspomnień, spotkań i rozmów, które podsumowywały ten piękny czas. Wśród zgromadzonych na sali gości znaleźli się przedstawiciele władz miejskich, w tym Burmistrz Miasta Wojkowice Tomasz Szczerba oraz Przewodniczący Rady Miasta Wojkowice Mateusz Mania oraz radni: Maciej Klimek, Lidia Musiał, Piotr Krystecki, Barbara Rogalska, Przemysław Pawełczyk. W imieniu Starosty Będzińskiego podziękowania i życzenia złożyła Halina Mentel, członkini Zarządu Powiatu będzińskiego. Pojawili się również posłowie na Sejm: Barbara Dolniak, Rafał Adamczyk oraz Waldemar Andzel. Wydarzeniu towarzyszył program artystyczny oraz przemówienia zaproszonych gości.

Obchody jubileuszowe zostały podzielone na dwie części, czyli część oficjalną z programem artystycznym, podziękowaniami oraz licznymi przemowami przyjaciół RZF „Jaworznik” oraz zabawę, która nastąpiła zaraz po głównej uroczystości.

Na scenie wystąpiły zaproszone zespoły, jako pierwszy Zespół „Swojaki” – powstały z połączenia dwóch grup, wchodzących w skład „Jaworznika” oraz zespół „OD DO” z Preczowa – członków zespołu łączy wspólna pasja do muzyki i stąd nowa jakość w ich twórczości. Jako kolejny na scenie pojawił się zespół „Echo” z Ogrodzieńca, wieloletni przyjaciele „Jaworznika”, których nie mogło zabraknąć podczas obchodów.  Jubilaci otrzymali wiele pamiątkowych prezentów i ciepłych słów podziękowań za lata wytrwałego krzewienia kultury i folkloru. Zespół otrzymał pamiątkowe puchary oraz torby z upominkami, które dostali również zaproszeni goście. Dodatkowo na sali zostały wyeksponowane archiwalne zdjęcia zespołu, a wśród gości znalazł się również założyciel „Jaworznika” – Marek Piotrowski, który jako pierwszy otrzymał zadanie artystycznego kierownictwa nowo powstałego zespołu folklorystycznego. Obecnie kierownikiem artystycznym „Jaworznika” jest Janina Jagodzik – społecznik, od dziesięciu lat, działa w Radzie Programowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach. Jest także osobą dbającą od lat o to,  by każdy  zrozumiał jak ważne jest zachowanie dziedzictwa kulturowego Zagłębia oraz budowanie wspólnoty opartej na historii.

Na wszystkich zgromadzonych czekał również urodziny tort, a także poczęstunek w postaci żurku i bigosu. A na koniec zabawa – do tańca przygrywał wszystkim Aleksander Babiuch.

Impreza odbyła sie dzięki wsparciu Piekarni Ziarenko. Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Bogusława Zwierzchowskiego i Pani Wiktorii Jasik.