Międzygminny Przegląd Kolęd i Pastorałek – Wojkowice 2024

Kolędy i pastorałki  to jeden z nieodłącznych elementów Świąt Bożego Narodzenia . To właśnie muzyka tworzy świąteczny klimat i umila wspólnie spędzany czas, który staje się wtedy magiczny i wyjątkowy. W polskim kościele przyjęło się, że można je śpiewać aż do święta Ofiarowania Pańskiego, czyli do drugiego lutego . Cały styczeń staje się więc wyjątkowym czasem, kiedy w parafiach, szkołach oraz ośrodkach kultury odbywają się liczne  koncerty kolędowe i festiwale..

Jednym z takich miejsc gdzie można usłyszeć wspólne kolędowanie  jest MOK w Wojkowicach. W tym roku  po raz kolejny we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3 w Wojkowicach został zorganizowany Międzygminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Patronat nad nim przejął  Burmistrz Miasta Wojkowice Tomasz Szczerba.

Przesłuchania do konkursu odbyły się w dniu 11.01.2024 roku. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych, placówek oświatowo – wychowawczych, opiekuńczych, kulturalnych i parafialnych. Do tegorocznej edycji konkursu przystąpili wykonawcy w wielu od 5 do 15 lat. Piękna forma konkursu kolęd i pastorałek z roku na rok skupia coraz więcej utalentowanych osób. Nad organizacją przeglądu  od pierwszej jego edycji czuwali nauczyciele miejscowej Szkoły Podstawowej nr 3:  Anna Trzcionka- Czyż oraz wspomagający jej pracę – Urszula Czerkawska i Katarzyna Płonka. Nieoceniona była także rola pracowników MOK, którzy zapewnili sprzęt oraz salę dla młodych Artystów

Komisja oceniała dobór repertuaru, poczucie rytmu i melodii oraz ogólny wyraz artystyczny. Swoje nadzwyczajne umiejętności wokalno-artystyczne zaprezentowali soliści, z  których komisja z trudem wybrała finalistów.

Kategoria klasy młodsze i przedszkola:

I miejsce – ZOJA SZCZYGIEŁ-  SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W WOJKOWICACH

I miejsce- KAJA LISEK- PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 5 W CZELADZI

II miejsce – NADIA SKARŹYŃSKA- PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 4  IM. SŁONECZNEGO UŚMIECHU W CZELADZI

III miejsce   -DARIA ADAMSKA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 W WOJKOWICACH

III MIEJSCE – ZUZANNA BADURAK -ZESP,OŁ SZKOLNO PRZEDSZKOLNY NR 3 W PSARACH

Wyróżnienia -NIE PRZYZNANO

Kategoria klasy starsze:

I miejsce –  nie przyznano

II miejsce   – JULIA KRUK- SZKOŁA PODSTAWOWANR 13 IM. HUBERTA WAGNERA W BĘDZINIE

III miejsce  – ALICJA KORZEPA- PARAFIA ŚW. JADWIGI ŚLASKIEJ W ROGOŹNIKU

Wyróżnienie  –  JULIA LORENS- SZKOŁA PODSTAWOWA NR 13 IM. HUBERTA WAGNERA W BĘDZINIE

Organizatorzy dziękują fundatorom nagród którymi byli :

• Burmistrz Miasta Wojkowice Tomasz Szczerba
  • Rada Miasta Wojkowice
  • Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 3 Grażyna Trzcionka
  • Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury pani Barbara Pawlak
  • Proboszcz parafii św. Antoniego w Wojkowicach Ryszard Adrjanek
  • Pani Katarzyna Gądek
  • Pani Agnieszka i Łukasz Chmielewscy
  • Pan Sebastian Wiśniewski
  • Firma Max z Czeladzi

Finałowa gala Międzygminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek Wojkowice 2024 miała miejsce  23 stycznia 2024r. Swoje nadzwyczajne umiejętności wokalno-artystyczne zaprezentowali laureaci, którzy wykazali bardzo wysoki poziom umiejętności. Widownia i zaproszeni goście byli zachwyceni. Oklaskom nie było końca.

Organizatorzy gratulują wszystkim uczestnikom i dziękują za zaangażowanie, pracę włożoną w przygotowania do festiwalu oraz za kultywowanie jednego z najpiękniejszych polskich zwyczajów, przywołanie świątecznej aury i dostarczenie pozytywnych emocji. Są dumni, że inicjatywa rozpoczęta kilkanaście lat temu z roku na rok przynosi piękne owoce.

Wszyscy nie możemy się doczekać kolejnej edycji konkursu.

Anna Trzcionka- Czyż