Legenda o Panu Twardowskim – spektakl online

W minioną sobotę w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach odbył się spektakl online na motywach znanej legendy o Panu Twardowskim, pewnym krakowskim szlachcicu, który zaprzedał duszę diabłu. Historię zaprezentował nam duet aktorski z grupy teatralnej „Sztuka” z Trzebini. W przedstawieniu wzięło udział wiele osób, nie tylko z Wojkowic i okolic, ale również z różnych części Polski i z zagranicy! Dziękujemy za tak liczną obecność przed ekranami telewizorów i komputerów i zapraszamy na inne organizowane przez MOK wydarzenia.

Słynny krakowski mistrz Jan Twardowski to legendarna postać pojawiająca się w wielu podaniach i baśniach, a jego słynne spotkanie z diabłem doczekało się wielu interpretacji. Aktorzy ze studia „Sztuka” przedstawili nam klasyczną wersję tej legendy, przybliżając jednocześnie kulturę i historię Krakowa poprzez stroje i piosenki. Na scenie pojawił się nawet lajkonik! Mistrz Twardowski w czasie swoich tajemniczych eksperymentów przypadkowo przywołuje diabła – raz dwa i na scenie pojawia się Rokita, diabeł ósmej kategorii, jak sam o sobie mówi. Po podpisaniu cyrografu Twardowski podróżuje po świecie na kogucie, żyje w dostatku i bogactwie, ale trzyma się z daleka od Rzymu – gdzie zgodnie z umową czeka na niego Rokita, aby odebrać mu duszę. Zmęczony licznymi wędrówki postanawia odpocząć w pewnej karczmie, która Rzym się nazywa i tam właśnie dopada go diabeł. Mistrz ucieka i jak wiemy, gdzieś na Księżycu od tej pory żyje.