Kłamstwo ma krótkie nogi – wrażenia po spektaklu

W sobotę 23 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach odbył się spektakl w wykonaniu Teatru Bez Sceny z Katowic. Przedstawienie o znaczącym tytule – „Kłamstwo” miało kameralny charakter, a czwórka aktorów grających dwie zaprzyjaźnione pary dała popis swoich scenicznych umiejętności. Publiczność z zaciekawieniem i skupieniem obserwowała słowne potyczki, grę pozorów i manipulacji oraz narastające napięcie, które wynikało ze skomplikowanej relacji między bohaterami. A wszystko zaczęło się od kłamstwa.

Spektakl w reżyserii Andrzeja Dopierały to rozpisana na cztery postaci historia pewnej znajomości. W komediowej formule zawarty został cały humor sytuacyjny wynikający z pewnego wydarzenia, które postawiło znajomość czwórki przyjaciół pod znakiem zapytania. Pewnego dnia, jedna z par zaprosiła znajomych na kolacje, tuż przed spotkaniem pani domu zauważyła jak mąż przyjaciółki całuje obcą kobietę…i co zrobić z taką wiedzą? Pary spotykają się w mieszkaniu i zaczyna się cała zabawa. W role par małżeńskich wcielili się Andrzej Dopierała, Wiesław Kupczak, Ewa Kutynia oraz Agnieszka Bieńkowska. Bohaterowie dyskutują o kłamstwie, zastanawiają się nad jego naturą i potrzebą ukrywania przed innymi prawdy. Dochodzą do wniosku, że prawda i szczerość nie jest tym czego oczekujemy od drugiej osoby, a relacje często opierają się na niedomówieniach. Aby nie odciągać widzów od najważniejszych kwestii reżyser przedstawienia postawił na oszczędną scenografię i kostiumy. Aktorzy występowali w jednolitych strojach a za rekwizyty służyło im jedynie sześć czerwonych krzeseł. Na koniec zaangażowali również publiczność do wspólnego odśpiewania znanej piosenki Beatlesów: All you need is love.