Miejski Ośrodek Kultury w Wojkowicach – zajęcia / koncerty / spektakle

Kabaret Rak

Świętem niewątpliwie było spotkanie z kabaretem RAK, na które licznie przybyli mieszkańcy Wojkowic w chłodne, sobotnie popołudnie 25 października.  Kabareciarze już na wstępie postulowali zwiększenie liczby dni świątecznych w kalendarzu, czym zaskarbili sobie sympatię zgromadzonej publiczności. Miejski Ośrodek Kultury w Wojkowicach stał się więc areną niezwykłych popisów śląskich artystów w prawie dwugodzinnym recitalu wypełnionym skeczami, monologami oraz satyrycznymi piosenkami.

Kabaret RAK w składzie jaki pojawił się w MOK-u w minioną sobotę funkcjonuje od 1999 roku. Wtedy do formacji dołączył Krzysztof Respondek, wzbogacając kabaret swoim talentem wokalnym, wyróżnionym w 2014 r. Perłowym Mikrofonem, czyli najwyższym trofeum Pojedynku Mistrzów programu „Jak oni śpiewają”. Mieszkańcy Wojkowic pamiętają jeszcze jego autorski występ w MOK-u z okazji Dnia Kobiet, a już ponownie pojawił się w Wojkowicach wraz z Krzysztofem Hanke oraz Grzegorzem Poloczkiem. Sobotni występ był więc popisem scenicznych możliwości kabareciarzy, zarówno w występach solowych jak i we wspólnych skeczach.

Na program kabaretowego recitalu złożyły się monologi artystów, wspólnie wykonane piosenki i skecze. Tematyka większości z nich dotyczyła spraw aktualnych, z którymi łatwo się zidentyfikować, do tego artyści nie uciekali również przed wyśmiewaniem naszych narodowych przywar. Publiczność miała okazję włączyć się do zabawy śpiewając wraz z Krzysztofem Respondkiem znane arie operowe – „’O sole mio” czy „La donna e mobile”. Jedną ze swoich piosenek dedykował specjalnie pracownikom MOK-u, a publiczność czarował nieustannie żartami wzbogaconymi śląską gwarą. Również dla Grzegorza Poloczka gwara była punktem wyjścia do rozważań nad kulturowymi rolami kobiety i mężczyzny. Aktor w zabawny sposób tłumaczył widzom na czym polega gender i jaki związek z tym pojęciem ma dobrobyt. Warto również wspomnieć, że Grzegorz Poloczek jest autorem większości tekstów pojawiających się w występach kabaretu RAK. Natomiast solowy występ Krzysztofa Hanke wprawił wszystkich w doskonały nastrój dzięki niezwykle bogatej w przygody opowieści o podróży do Stanów Zjednoczonych.

Spotkanie z kabaretem zakończyły wspólnie odśpiewane przez śląskie trio biesiadne piosenki oraz niezwykle wymowne przesłanie – aby zawsze patrzeć na świat przez różowe okulary!