Jubileusz 50-lecia działalności Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Jaworznik”

W tym roku przypada wyjątkowe wydarzenie, szczególne dla Wojkowic i całego regionu zagłębiowskiego, związane z kultywowaniem tradycji, obyczajów i historii naszego miasta – a jednocześnie nierozerwalnie związane z RZF „Jaworznik”. Zespół ten obchodzi właśnie swój 50-ty Jubileusz, tyle lat działa prężnie na terenie Wojkowic, promując nasz region na terenie Polski, na licznych przeglądach muzycznych również poza granicami kraju. Wydarzenie, które podsumuje te wszystkie lata i będzie ważną dla aktywnie działających w zespole członków datą w kalendarzu uroczystości i tegorocznych świąt, będzie 24 września. Wtedy w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach odbędzie się jubileuszowa uroczystość, na której pojawią się zaproszeni goście, przyjaciele oraz wszyscy, którzy przez lata wspierali „Jaworznik” w ich ważnej misji krzewienia kultury i tożsamości regionalnej.

Jeszcze przed wakacjami zespół otrzymał specjalną nagrodę Starosty Będzińskiego za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Uroczystość odbyła się w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie i była ważna również ze względu na obchodzony właśnie jubileusz. 50 lat to czas intensywnej działalności, występów, wyjazdów, koncertów na terenie miasta  i wielu akcji, w które zespół aktywnie się angażował. Jako kulturalna wizytówka naszego miasta „Jaworznik” przekazuje kolejnym pokoleniom wiedzę o zwyczajach i obrządkach regionalnych. Pod kierunkiem artystycznym Janiny Jagodzik od lat z powodzeniem promuje wiedzę o pieśniach i związanych z konkretnymi świętami obrządkach. Dzięki zespołowi wiemy jak wygląda tradycyjny strój męski i kobiecy z Zagłębia, znamy również wiele pięknych folklorystycznych pieśni. Wraz z mijającymi latami zespół wzbogaca swój repertuar, wychodzi z nowymi inicjatywami i sukcesywnie podtrzymuje tradycję. Jubileusz będzie więc czasem podsumowań, wspomnień i refleksji, ale również podziękowań, spotkań i planów, które mogą być realizowane dzięki wsparciu i pracy Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach.