II edycja koncertu Blues nad Brynicą 2024

W miniony weekend Miejski Ośrodek Kultury w Wojkowicach stał się na jeden wieczór bluesową stolicą naszego regionu. W ramach drugiej edycji muzycznego wydarzenia „Blues nad Brynicą” odwiedziły nas jedne z najlepszych zespołów tego gatunku muzycznego w Polsce. Pojawił się też gość specjalny – wraz z zespołem Stereo Typ na scenie wystąpił Jerzy Styczyński, gitarzysta zespołu Dżem. Był to niesamowity popis możliwości gitarowych, który wywarł duże wrażenie na zgromadzonej na sali MOK-u publiczności. Sala była wypełniona po brzegi, a wielkie zainteresowanie koncertem przełożyło się na niesamowitą energię z jaką artyści zagrali dla nas bluesowe kawałki. Ten wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci.

„Blues nad Brynicą” wrócił po roku w mury Miejskiego Ośrodka Kultury i okazało się, że zainteresowanie bluesowymi dźwiękami jest ogromne a wydarzenie przyciągnęło wielu miłośników bluesa. Wystąpiły dla nas trzy zespoły, każdy wyjątkowy i z dużymi sukcesami na koncie. Dla wielu znawców tematu dużą niespodzianką był występ Jerzego Styczyńskiego, który gościnnie wystąpił na scenie razem z grupą Stereo Typ i dał popis świetnej gry na gitarze – swoje  doświadczenie zdobywał bowiem jako gitarzysta Dżemu. Program artystyczny wydarzenia to trzy koncerty trzech kapel, z których jako pierwszy na scenie pojawił się zespół Jacka Szuły – ONUS blues. W skład zespołu weszli jeszcze Krzysztof Wyrzykowski (wokal), Nikodem Piekut (perkusja), Roman Szonowski (gitara basowa), Sylwiusz Krakowczyk (gitara) i Sławek Piekut (członek zespołu). Ta ekipa pokazała jak się gra zespołowo, a harmonijka Jacka Szuły wyczyniała prawdziwe dźwiękowe cuda. Następnie wystąpił wspominany już Stereo Typ z naszym specjalnym gościem. Grupa to muzyczny tandem, który tworzą Marek „Maniolo” Manicki, gitarzysta i lider grupy Highway oraz Tomek „Dynam” Domieracki, wokalista Highway w latach 2002 – 2012. Mówią o sobie „Muzyczni bracia”, gdyż ich projekt zrodził się właśnie z przyjaźni i dobrego zgrania. Pokazali na co ich stać i wprowadzili niezwykle bluesową atmosferę na scenie. Na koniec zagrał Kajetan Drozd Band. W skład grupy wchodzą: Kajetan Drozd – wokal, gitary, harmonijka ustna, Jędrzej Łaciak – gitara basowa oraz Mateusz Lorenowicz – perkusja. Tutaj blues-rockowe brzmienia przeplatały się z takimi gatunkami jak funky, country czy boogie. Grupa ma też podwójny sukces na Festiwalu Rawa Blues. Po takiej dawce bluesa jedyne co można powiedzieć to – chcemy więcej. Zapewniamy więc, że blues do MOK-u na pewno powróci.

Serdeczne podziękowania dla Krzysztofa Święcickiego, mieszkańca Wojkowic i miłośnika bluesa. Dzięki jego pomocy udało się zorganizować 4-godzinny koncert. Dziękujemy za ogromne zaangażowanie i wyjście z inicjatywą.