„Hamlet we wsi Komorne Głuche” w wykonaniu Grupy Teatralnej Agrafka

W czwartek 23 maja w wojkowickim MOK-u odbyło się przedstawienie w wykonaniu grupy teatralnej „Agrafka”. Seniorzy działający w „Agrafce” to wyjątkowy zespół, uzdolnionych i pełnych pasji ludzi, którzy już mają na swoim koncie sukcesy i liczne wystąpienia. Po raz kolejny wystąpili również na swoim rodzimym gruncie, gdzie czują się najlepiej i gdzie zawsze spotykają się z entuzjastycznym odbiorem publiczności. Tym razem zobaczyliśmy ich w nietypowej interpretacji Hamleta!

Sztuka Ivo Bresana doczekała się już wielu adaptacji. W Wojkowicach dla „Agrafki” wyreżyserował ją Kamil Katolik i nadał jej lokalny koloryt. Akcja przedstawienia toczy się w latach 60-tych XX wieku we wsi Komorne Głuche. Mamy tutaj typowy klimat PRL-u, gdzie aktyw spółdzielni produkcyjnej postanawia wystawić Hamleta, w wersji przygotowanej przez wiejskiego nauczyciela. W trakcie przygotowań okazuje się jak wiele sztuka ta ma wspólnego z życiem wystawiających ją mieszkańców wsi. Widzimy tu mechanizmy władzy, które nie zmieniają się z upływem lat, systemów i pokoleń. Szuka przekazuje nam również prawdę o tym, jak łatwo uruchomić lawinę zła, a jednocześnie jak trudno nam zaprowadzić społeczną sprawiedliwość.

Doskonale z pokazaniem tych problemów poradzili sobie nasi aktorzy: Danuta Furgas, Zofia Karlińska, Zofia Gajdzik, Elżbieta Krutow, Maria Matusiak, Teresa Jaskuła, Marianna Pardel, Janina Mosioł, Urszula Mikołajczak, Mateusz Piasny, Justyna Piasny, Wacława Mańska oraz Teresa Krzykawska. Za wspaniałą oprawę muzyczną odpowiedzialni byli: Tadeusz Wieczorek i Andrzej Krawczyk, a za choreografię Artur Fredyk. Serdecznie dziękujemy Operze Śląskiej w Bytomiu za wypożyczenie strojów. Publiczność była zachwycona, żywo reagowała i pogratulowała „Agrafce” gorącymi owacjami. Mamy nadzieję na więcej tak dobrych przedstawień!