Gala IX Ogólnopolskiego Festiwalu Wokalnego „Mikrofon, MOK i Ty”

Wojkowicki Festiwal Wokalny cieszy się niesamowitą popularnością, a zainteresowanie i ilość zgłoszeń w trudnym czasie pandemii przerosła nasze wyobrażenia. Od kilku lat MOK za pośrednictwem takich konkursów jak „Mikrofon, MOK i Ty” wyłania młode talenty, promuje kulturę muzyczną, zdrową rywalizację i potrzebę rozwijania własnych pasji. W tym roku do pierwszego etapu zgłosiło się aż 393 uczestników z całej Polski, a  pierwszym krokiem przed kolejnymi etapami było przesłanie nagrania demo, tylko z dźwiękiem – czyli własnego wykonania wybranego utworu. Potem jury wybrało osoby, które przeszły dalej, aż do finałów. Podczas uroczystej gali, który odbyła się 19 czerwca już w murach Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Festiwalu. Wydarzenie było również transmitowane online.

Ważną częścią konkursu były oczywiście przesłuchania – a tej ogromnej pracy dokonało nasze wspaniałe jury w skład, którego weszły: Paulina Dziedzic – absolwentka edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej na Akademii Muzycznej w Katowicach, mająca duże doświadczenie chóralne, występowała m.in. z Chórem Polskiego Radia i Opery Śląskiej; Alicja Andrejczuk – wokalistka związana z muzyką gospel, była chórzystką i solistką w katowickim chórze Gospel Sound, od 2018 roku jest wokalistką w zespole Tree od Sounds, wzięła udział w I edycji programu „Śpiewajmy Razem. All Together Now” oraz Danuta Rajchel – absolwentka Akademii Muzycznej na wydziale wokalno-aktorskim w Katowicach i podyplomowych studiów z filozofii i psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, solistka scen muzycznych w kraju i za granicą, a także nauczyciel śpiewu klasycznego i estradowego – panią Danutę,  która musiała zrezygnować z pracy w jury z przyczyn osobistych zastąpiła Martyna Kubiak – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i pedagog oraz liderka zespołu  Early Birds i solistka chóru gospel.

Po przesłuchaniu wszystkich nagrań zostały wyłonione najlepsze głosy do II etapu, gdzie w sześciu kategoriach rywalizowało ze sobą ponad 100 młodych wokalistów. Ich zadaniem było przesłanie nagrań wideo, spośród których wybrano zwycięzców w poszczególnych grupach wiekowych.

Poziom wykonań był bardzo wysoki oraz różnorodny, a wybory muzyczne niezwykle dojrzałe i ciekawe.  W konkursie wzięli udział młodzi ludzie z całej Polski i pomimo upałów oraz dalekiej drogi przyjechali z Rzeszowa, Lublina, Kłodzka i innych odległych miejscowości. Jury oceniło dykcję uczestników, prezencję, walory głosowe oraz interpretację wykonywanych utworów, a wszyscy już na żywo bądź dzięki transmisji mogliśmy podziwiać te niezwykłe głosy i wykonania. Dodatkowo przyznano również nagrodę specjalną, Grand Prix Festiwalu – otrzymała ją Ida Szebla wraz z voucherem na nagranie demo w studio MAQ Records. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, za inspirację, za to, że jest Was tak wielu, a laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Lista laureatów:

Kategoria I (3-5 lat)

• I miejsce – Zofia Golombek – Przedszkole Publiczne w Ujeździe
  • II miejsce – Amelia Łubiarz – Przedszkole Publiczne nr 3 im. Akademii Wesołych Bajtli w Radlinie
  • III miejsce – Maja Zaborska – Studio Muzyki Rozrywkowej- Aneta Dąbska w Lublinie
  • Wyróżnienie – Liliana Szymiczek – Przedszkole Publiczne nr 3 im. Akademii Wesołych Bajtli w Radlinie

Kategoria II (6-9 lat)

• I miejsce – Pola Kowalczyk – Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie Koźlu
  • II miejsce – Natalia Skrzypiec – Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bytomiu
  • II miejsce – Paulina Knapik – Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 w Sarnowie
  • Wyróżnienie – Małgorzata Majewska
  • Wyróżnienie – Natalia Kubiś-Mroszczyk

Kategoria III (10-12 lat)

• I miejsce – Marcelina Obara – Studio Muzyki Rozrywkowej eMKa w Nowej Dębie
  • II miejsce – Magdalena Maciołek – Szkoła muzyczna ,,Talent” w Kłobucku
  • III miejsce – Antonina Piotrowska – Klub 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie
  • Wyróżnienie – Milena Kluczyńska
  • Wyróżnienie – Anna Laskowska – Studio Artystyczne Maciej w Zabrzu
  • Wyróżnienie – Zuzanna Wantuch – Pracownia Wokalna Intonacja w Piekarach Śląskich

Kategoria IV (13-15 lat)

• I miejsce – Natalia Kosmowska – Piotr Markowski Vocal Studio w Warszawie
  • II miejsce – Jagoda Rataj – IX Prywatne Liceum Ogólnokształcące o profilu aktorskim w Krakowie
  • III miejsce – Kamila Zinkiewicz
  • Wyróżnienie – Zuzanna Piesik – Szkoła Podstawowa nr 13 w Będzinie
  • Wyróżnienie – Zuzanna Bera – Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach
  • Wyróżnienie – Emilia Franielczyk – Pracownia Wokalna Intonacja w Piekarach Śląskich

Kategoria V (16-19 lat)

• I miejsce – Wiktoria Miłkowska – Zespół Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku
  • II miejsce – Katarzyna Posikata – Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu
  • III miejsce – Krzysztof Pawik
  • Wyróżnienie – Małgorzata Handke – III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu
  • Wyróżnienie – Krystian Staniszewski – Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Bieżuniu

Kategoria VI (20 lat i więcej)

• I miejsce – Jagoda Olejarz
  • II miejsce – Marcelina Kopyt
  • III miejsce – Magdalena Lasota
  • Wyróżnienie – Adam Stryjakiewicz – Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Pyskowicach

GRAND PRIX – Ida Szebla – Studio Piosenki i Tańca FART w Bielawie

Organizatorem Festiwalu był Miejski Ośrodek Kultury w Wojkowicach. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Wojkowice Tomasz Szczerba. Wsparli nas również sponsorzy:  Econ Trader Sp. z.o o, U&R Calor SP. z.o o z Wojkowic, Nauka Jazdy Professional – Radosław Rabus oraz Studio Nagrań MAQ Records.