Film krótkometrażowy “Poranki, kiedy wracamy do domów”

Grafika przedstawiająca kadr z filmu "Poranki, kiedy wracamy do domów" Kolektywu Kuzyni, logo Kolektyw Kuzyni i napis "Poranki, kiedy wracamy do domów"Jesienią swoją premierę będzie mieć film krótkometrażowy “Poranki, kiedy wracamy do domów” stworzony przez Kolektyw Kuzyni – grupę czwórki braci i kuzynów którzy poświęcili na to sporą część ostatnich dwóch lat. Całość powstała przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach.

Filmowy projekt zrodzony z pasji i potrzeby podzielenia się ze światem tym co dla jego twórców ważne, ale i niewygodne. To opowieść o momentach granicznych w życiu, radzeniu sobie z traumą i poczuciem winy, a przede wszystkim – zagubieniu w pierwszych momentach dorosłości. To refleksyjna, pełna niedopowiedzeń i symboliki przeprawa do lepszego zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości.

Kolektyw Kuzyni tworzą Piotr Grudniak, Bartosz Piątek, Marcin Grudniak i Tymoteusz Piątek. I choć żaden z nich nie ma wykształcenia filmowego, ani nie ukończył szkoły filmowej, to na każdym etapie produkcji starali się zachować jak największy profesjonalizm. Pomagało w tym z pewnością wsparcie wielu ludzi, ich talentów i dobrych chęci. Jedną z takich osób był Filip Żółtowski odpowiedzialny za skomponowanie muzyki do filmu. To muzyk młodego pokolenia, odnoszący coraz większe sukcesy na polskiej scenie jazzowej, założyciel grupy Filip Żółtowski Quartet.

Chęć stworzenia filmu krótkometrażowego który niósłby ze sobą emocjonalny ładunek, a w konsekwencji byłby środkiem wyrazu czegoś dużo głębszego niż chęć zaistnienia, towarzyszył członkom Kolektywu od wielu lat. Jako dzieci i nastolatkowie zajmowali się kręceniem domowych filmów pełnych absurdalnego humoru i  nieskrępowania jakąkolwiek logiką fabuły. Ta dziecięca radość tworzenia nigdy ich nie opuściła, a lata które minęły od tamtego czasu pozostawiły inne ślady – przemyśleń, nowych problemów i zmartwień. “Poranki…” są więc rezultatem wspólnej, nomen omen kolektywnej refleksji.

Premiera filmu odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach 30 października bieżącego roku. Więcej informacji wkrótce na mediach społecznościowych i stronie MOKu. Niedługo później (bo 20 listopada) pojawi się na kanale YouTube Kolektywu.

Tymoteusz Piątek

Zapraszamy do obserwowania Kolektywu Kuzyni na YouTube, Instagramie i Facebooku, gdzie dzielimy się najważniejszymi informacjami dotyczącymi naszego projektu.

Grafika i zdjęcia przedstawiające Kolektyw Kuzyni - Piotr Grudniak, Bartosz Piątek, Tymoteusz Piątek, Marcin Grudniak - twórcy filmu krótkometrażowego "Poranki, kiedy wracamy do domów" (2022)

KOLEKTYW KUZYNI NA YOUTUBE
KOLEKTYW KUZYNI NA INSTAGRAMIE