Film krótkometrażowy „Poranki, kiedy wracamy do domów” już po oficjalnej przedpremierze

Kolektyw kuzyni i widzowie podczas przedpremiery filmu krótkometrażowego "Poranki, kiedy wracamy do domów"Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach w błyskawicznym tempie zamieniła się w jeden październikowy weekend (29 oraz 30 października) w profesjonalną salę kinową. A wszystko to za sprawą tajemniczego projektu, którego zapowiedzi mogliśmy śledzić w mediach społecznościowych od jakiegoś czasu. Sprawcą całego zamieszania okazał się Kolektyw Kuzyni – czworo zdolnych chłopaków, których łączą więzy rodzinne, ale przede wszystkim pasja zamiłowanie do X muzy i prawdziwy talent, o czym mogli przekonać się wszyscy, którzy pojawili się na dwóch specjalnych pokazach ich debiutu krótkometrażowego, czyli filmu „Poranki, kiedy wracamy do domów”. Partnerem filmu i organizatorem projekcji był Miejski Ośrodek Kultury w Wojkowicach.

Pokazy przedpremierowe wypełniły salę widowiskową MOKu, która na oba seanse stała się prawdziwym kinem z profesjonalnym nagłośnieniem, projektorem i wielkim ekranem. Film wywołał wiele pozytywnych wrażeń wśród odbiorców. Duży ładunek emocjonalny, który swoją historią przekazali innym, wzruszał, skłaniał do refleksji i zastanowienia nad własną codziennością. Jak sami mówią ogromna ilość interpretacji, które usłyszeli od widzów, to największa nagroda za dwuletnią pracę nad projektem. Ich celem było zostawienie furtki odbiorcom do swobodnego interpretowania “Poranków…”. Śmiało możemy powiedzieć, że udało się to osiągnąć. Ilość symboliki, niedopowiedzeń, różne płaszczyzny czasowe, literacka narracja, oszczędne (ale trafiające w punkt) dialogi, ogromna rola dźwięku, świadoma gra ciszą, wiele postprodukcyjnych “smaczków”, praca kamery, piękne kadry i świetna muzyka Filipa Żółtowskiego, w wykonaniu jego samego i skrzypaczki Mileny Jurasik – to wszystko złożyło się na finalny efekt, który przeszedł najśmielsze oczekiwania wielu widzów i nas – MOKu. Owacje na stojąco i łzy wzruszenia wśród publiczności tylko utwierdziły naszych wspaniałych chłopaków, że było warto i należy zawsze podążać za swoimi marzeniami – a jesteśmy pewni, że przedpremiera w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach to dopiero początek ich filmowej przygody.

Kolektyw kuzyni podczas przedpremiery filmu krótkometrażowego "Poranki, kiedy wracamy do domów"

Warto wspomnieć, kto tak naprawdę tworzy filmowy skład Kolektyw Kuzyni:

Piotr Grudniak – zdjęcia, montaż, dźwięk, oświetlenie, współtwórca scenariusza

Bartek Piątek – reżyseria, rola pierwszoplanowa, storyboard, współtwórca scenariusza

Tymoteusz Piątek – pomysł historii i konstrukcja fabuły, narracja, współtwórca scenariusza

Marcin Grudniak – rola pierwszoplanowa, współtwórca scenariusza

Widzowie podczas przedpremiery filmu krótkometrażowego "Poranki, kiedy wracamy do domów"Kolejny etap projektu pierwotnie zakładał premierę filmu na kanale Kolektyw Kuzyni na YouTube 20 listopada 2022. Plany jednak uległy zmianie w wyniku nieprzewidzianych przez chłopaków okoliczności i zaangażowaniu pomocnych ludzi. “Poranki, kiedy wracamy do domów” bowiem zostaną wyświetlone stacjonarnie w Sosnowieckiej Zagłębiowskiej Mediatece w styczniu 2023 roku. Wiemy, że chłopaki pracują nad zaprezentowaniem filmu również w innych instytucjach w zagłębiu, na śląsku, a także w całej Polsce. Z tego powodu premiera na YouTube zostaje przesunięta do momentu wyczerpania wszystkich pomysłów i możliwości projekcji stacjonarnych. Zależy im na tym, ponieważ po 2 latach oglądania filmu setki, a może tysiące razy, po przedpremierze w MOKu stwierdzili, że ich dzieło nigdy nie zrobiło na nich takiego wrażenia jak na wielkim ekranie z potężnym nagłośnieniem. Marzą, żeby więcej widzów miało możliwość PRZEŻYCIA filmu, a nie tylko jego obejrzenia.

“Poranki, kiedy wracamy do domów” są aktualnie zgłaszane na polskie i zagraniczne – międzynarodowe konkursy i festiwale filmów amatorskich. Czekamy na wyniki, a pierwsze z nich już niedługo – z Festiwalu Filmów Amatorskich Filmowe Zwierciadła.

Z całego serca dziękujemy i jesteśmy dumni, że mogliśmy zostać głównym partnerem filmu krótkometrażowego “Poranki, kiedy wracamy do domów”. Jest to pierwszy film w historii naszego miasta, który został zrealizowany przy naszym wsparciu. Przez amatorów, ale według nas i wielu widzów – na poziomie profesjonalnego kina, pełnego pasji i emocji. Wierzymy, że droga do dalszych sukcesów stoi otworem przed Kolektywem Kuzyni, czego cała ekipa Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach mocno młodym filmowcom życzy.

KOLEKTYW KUZYNI NA YOUTUBE
KOLEKTYW KUZYNI NA INSTAGRAMIE