„Detektyw-artysta w akcji” – spotkanie z historią

Zakończyliśmy pierwszy etap projektu kulturalno-edukacyjnego dla młodzieży uczącej się w Wojkowicach. Podczas trzech spotkań, niezwykle inspirujących i bogatych w cenne lekcje historii, uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób szukać informacji, jak wiele ciekawych kart jest jeszcze do odkrycia w naszym mieście i jak najlepiej przygotować się do przeprowadzenia rozmowy z mieszkańcem Wojkowic. Właśnie sobotę 16 czerwca mieliśmy okazję do spotkania z mieszkankami Wojkowic, które czynnie zaangażowane w życie miasta były prawdziwym źródłem wiedzy dla młodzieży uczestniczącej w projekcie.

Drugie warsztaty dziennikarskie, również poprowadzone przez panią Agnieszkę Mańkę, pozwoliły uczestnikom przeprowadzić wywiad na żywo i zastosować w praktyce wskazówki i rady dotyczące dobrego przygotowania do pracy dziennikarza. Tego dnia gościliśmy osoby, które o Wojkowicach wiedzą sporo i mogły podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą z młodzieżą. Do projektu zaprosiliśmy dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wojkowicach, panią Annę Radkowską-Śliż, dyrektor artystyczną Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Jaworznik”, panią Janinę Jagodzik oraz przedstawicielki stowarzyszenia Aktywny Wojkowicki Senior, panią Zdzisławę Kiełbasę i Mirosławę Gajdzik.

Młodzież podzielona na cztery grupy miała za zadanie przygotować się do wywiadu z każdym z naszych gości, już na wcześniejszych warsztatach otrzymując zadanie zgromadzenia pomocnych i przydatnych przy takiej rozmowie pytań. Z wywiadami wszyscy poradzili sobie znakomicie, a rozmowy okazały się inspirujące dla obydwu stron. Ciekawe pytania wywoływały wspomnienia, były również okazją do integracji międzypokoleniowej. Również specjalnie na tę okazję, pani Anna Radkowska- Śliż przygotowała w bibliotece wystawę sprzed kilku lat, dotyczącą ciekawych losów jednego z mieszkańców Wojkowic – bosmana Edwarda Pawełczyka.

Tym samym zajęcia wzbogaciły uczestników o nowe doświadczenia, a teraz przed nimi opracowanie historii, które wzbudziły ich zainteresowanie i przygotowanie się do warsztatów artystycznych. Spotykamy się ponownie po wakacjach!

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Bardzo Młoda Kultura 2016-2018”.

Magdalena Pasternak

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]