Ceramika w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach

Takich zajęć w wojkowickim MOK-u jeszcze nie było! Po raz pierwszy odbyły się w murach Miejskiego Ośrodka Kultury warsztaty z ceramiki. Zajęcia poprowadziła Joanna Dymańska, wprowadzając uczestników w tajniki tej techniki i przekazując im podstawową wiedzę potrzebną do stworzenia swoich pierwszych glinianych naczyń czy rzeźb. Z gliny można stworzyć wszystko, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Duże zainteresowanie warsztatami pokazało jak popularna jest to obecnie technika i jak dużo radości i satysfakcji może sprawić samodzielnie wykonanie ozdobnego przedmiotu z gliny.

Podczas sobotnich zajęć uczestnicy poznawali pierwsze etapy pracy z gliną – czyli ten moment, kiedy realizujemy swój projekt, rzeźbiąc w glinie pożądany przedmiot. Dopiero po wypaleniu przedmiotu w specjalnym piecu można przystąpić do ozdabiania go i pokrywania szkliwem. Uczestnicy przy pomocy instruktorki tworzyli piękne dekoracyjne motywy takie jak anioły, ptaki, domki, a nawet wielkanocne króliki. Na pewno staną się piękną dekoracją na świątecznym stole.

Do ozdabiania glinianych rzeźb na tym etapie przydawały się różne materiały, dzięki którym można było uzyskać ciekawą fakturę. Tak przygotowane prace po wypaleniu będzie można pomalować i nadać im niepowtarzalny charakter. Ceramika okazała się również relaksującym sposobem na spędzenie czasu, poznaniem innych pasjonatów tej techniki i nauczeniem się czegoś nowego, co może być początkiem wspaniałej przygody.