Wojkowice uczciły 101. rocznicę odzyskania niepodległości

W całej Polsce obchodzono uroczyście kolejną, już 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Również w Wojkowicach włączono się w to wielkie i ważne dla Polaków święto, poprzez zaplanowane na ten dzień wydarzenie, w które zaangażowali się mieszkańcy naszego miasta. Za organizację oraz współpracę w przygotowaniu uroczystości odpowiedzialne było Miasto Wojkowice z Burmistrzem Wojkowic Tomaszem Szczerbą, Rada Miasta Wojkowice z Przewodniczącym Mateuszem Manią, Miejski Ośrodek Kultury w Wojkowicach oraz placówki oświatowe. W oficjalnych obchodach przy składaniu wiązanek pod pomnikiem „Ku czci Poległych w Obronie Ojczyzny” wzięło udział wiele delegacji zaproszonych przez organizatorów.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 11.00 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego. Tuż po mszy nastąpił przemarsz delegacji pod Pomnik Poległych w Obronie Ojczyzny, gdzie Przewodniczący Rady Miasta Mateusz Mania wygłosił przemówienie, a poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Wśród delegacji znajdowali się przedstawiciele władz miasta i działacze społeczni, członkowie stowarzyszeń placówek oświaty i kultury z Wojkowic, przedstawiciele Zakładu Karnego w Wojkowicach, Duszpasterstwa, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Wojkowic, Rady Seniorek i Seniorów w Wojkowicach, Klubu Sportowego Górnik Wojkowice.

Ponadto uczestnicy obchodów włączyli się w ogólnopolską akcję  – „Niepodległa dla hymnu”, polegającą na odśpiewaniu o godzinie 12.00 hymnu i tym samym dołączeniu do wszystkich Polaków we wspólnotowym geście. Ten niezwykle wzruszający moment pokazał jak istotne jest pamiętanie o historii i wspólne jednoczenie się w ważnych dla ojczyzny chwilach. Uroczystości dodatkowo urozmaicił program artystyczny w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wojkowicach.