10 twarzy Shirley Valentine – „Agrafka” ponownie na naszej scenie!

W czwartek 25 listopada w MOK-u miała miejsce premiera spektaklu w reżyserii Kamila Katolika – „10 twarzy Shirley Valentine”. W spektaklu wystąpiły aktorki z grupy teatralnej „Agrafka”, a premiera ta miała już swoją wcześniejszą odsłonę online. Każdy kto śledził działalność grupy w Internecie mógł zobaczyć monologi aktorek wcielających się w tytułową Shirley za pośrednictwem kanału na YouTube Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach. Tym razem już na żywo, mogliśmy zobaczyć występ aktorek w prawdziwie teatralnej odsłonie.

Reżyser spektaklu, Kamil Katolik, jeszcze przed rozpoczęciem przedstawienia wyjaśnił zgromadzonej publiczności ideę adaptacji „10 twarzy Shirley Valentine”, która zapoczątkowana w czasie pandemii wymusiła zupełnie inną pracę nad rolą, a co za tym idzie również nad samym medium. Aktorki przygotowujące się do roli, zostały poproszone o osobiste opracowanie monologów bohaterki i każda z pań wchodzących w skład „Agrafki” podeszła do tego tematu nieco inaczej. Efekt był doskonały, a gdy już przyszła możliwość powrotu na prawdziwą scenę, wszystkie panie przygotowały się do występu ponownie. Największą trudnością w pracy nad monologiem w czasie zamknięcia instytucji był, jak się okazuje, brak tej drugiej osoby i interakcji ze strony publiczność. Ale każde takie doświadczenie dodało nowej jakości przedstawieniu, zwłaszcza powrót do występów na scenie. Aktorki miały do dyspozycji skromną dekorację – jedynie stolik, krzesło i kieliszek wina. Nic więc nie odwracało uwagi od samych monologów, a pomiędzy kolejnymi aktami wszystkie 9 aktorek, które pojawiły się w tym spektaklu, razem wychodziło na scenę. Każda miała swój monolog, do ściany, prosty i życiowy, z którym można się było utożsamić. Aktorki były żywo oklaskiwane, zostały również nagrodzone kwiatami od Miejskiego Ośrodka Kultury oraz publiczności.