“Klimakterium” w wykonaniu Grupy Teatralnej “Agrafka” / reż. Kamil Katolik

W miniony wtorek 14 czerwca na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach odbyła się premiera najnowszego spektaklu w wykonaniu grupy teatralnej „Agrafka” – Klimakterium. Komediowa sztuka w reżyserii Kamila Katolika przeniosła nas w świat „babskich” problemów okraszonych dużą dawką humoru. Jak bowiem inaczej opowiadać o trudach bycia kobietą i nieuchronnie związanych z tym bolączkach? Jedynie poprzez śmiech i odpowiedni dystans. W taki właśnie sposób aktorki wcielające się w główne role pokazały nam świat kobiecych spraw, czasem poważnych, czasem zabawnych – ale zawsze prawdziwych i uniwersalnych. Duże zainteresowanie spektaklem przeniosło się na odbiór widowni, która żywo reagowała na prześmiewcze dialogi i długo oklaskiwała wspaniałe artystki.

W główne role wcieliły się: Maryla Pardel, Maryla Matusiak, Danuta Fugas, Teresa Jaskuła oraz Janina Matusiak. Klimakterium miało formę krótkich etiud scenicznych połączonych wspólnie przeżywaną przez kobiety menopauzą. Każda etiuda przeplatana była piosenkami, a za akompaniament i oprawę muzyczną odpowiadała znakomita artystka – Paulina Dziedzic.  „Agrafka” doskonale poradziła sobie z tak żywą ekspresją sceniczną i przedstawiła sylwetki bohaterek w sposób budzący sympatię i zrozumienie. W każdej z przedstawianych etiud rozmawiały o różnych kobiecych sprawach narzekając przy tym w zabawny sposób na mężczyzn i ich przywary. Nasze Panie pokazały naprawdę wysoki poziom gry scenicznej, nie tylko prowadząc ze sobą dowcipne i skrzące się humorem dialogi, ale również śpiewając. Już na sam koniec zaśpiewały na bis „Gdzie ci mężczyźni” i po entuzjastycznych brawach otrzymały kwiaty i gorące podziękowania. Publiczność bardzo dobrze przyjęła przedstawienie o czym świadczyła pełna sala widowiskowa MOK-u i rozbawione twarze widzów. Klimakterium było strzałem w dziesiątkę – takich właśnie komedii potrzebujemy w niepewnych czasach, a zwłaszcza spektakli, dzięki którym zrozumiemy jak bardzo różniąc się od siebie jesteśmy również do siebie podobni.