Kłamstwo

„Kłamstwo” w reżyserii Wojciecha Malajkata w Wojkowicach

Wszyscy, którzy z niecierpliwością oczekiwali na piątkową ucztę teatralną w Miejskim Ośrodku Kultury w Wojkowicach z pewnością się nie zawiedli. Spektakl pt. „Kłamstwo” rozbawił publiczność do łez, w przewrotny sposób ukazał ludzką naturę, nasze małe grzeszki i wszechobecne kłamstwo – paradoksalnie przybliżając nas do prawdy o nas samych! Gwiazdorska obsada oraz pyszna kawa i poczęstunek sprawiły, że sala wypełniła się po brzegi. To było wyjątkowe wydarzenie, dzięki któremu nie tylko mieszkańcy Wojkowic postanowili spędzić ten wieczór właśnie w MOK-u.

W rolach głównych, dwóch par małżeńskich zobaczyliśmy: Joannę Liszowską, Adrianę Kalską, Mikołaja Roznerskiego i Piotra Szwedesa. Te damsko-męskie duety świetnie się uzupełniały i rozegrały przed naszymi oczami festiwal kłamstw i gierek małżeńskich. Francuski dramaturg, autor sztuki – Florian Zeller postanowił przedstawić kłamliwą naturę człowieka w warunkach scenicznych i doskonale mu się to udało. Historia w „Kłamstwie” jest bardzo prosta – oto ludzie sukcesu, pozornie spełnieni zawodowo i w szczęśliwych związkach spotykają się na przyjacielskiej kolacji, w trakcie której dochodzi do sytuacji, w których wychodzą na jaw intrygi, nawarstwiają się kłamstwa i nagle każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nic nie jest takie jak mogło się wydawać. Co najważniejsze, sztuka jest pełna humoru, z komizmem sytuacyjnym, słownym i postaci. Nie mamy tutaj patosu i umoralniającego tonu, ale lekko podaną refleksję o relacjach międzyludzkich. To wszystko sprawiło, że publiczność bawiła się wspaniale i długo oklaskiwała występ aktorów. Dodatkowo atmosferę rozgrzewała pyszna kawa i słodkie przekąski serwowane przez mobilny bar – Zrób Kawę.